Co jest potrzebne do pracy na lonży?

Bardzo istotnym elementem szkoleniowym każdego wierzchowca jest lonżowanie. Jest ono zazwyczaj niedoceniane przez wielu jeźdźców. Stanowi jednak doskonałe uzupełnienie treningu ujeżdżeniowego oraz treningu pod siodłem. Właściwie wykonywane lonżowanie oddziałuje także na polepszenie równowagi wierzchowca, jakości jego chodu, poprawia reakcję na oddziaływanie pomocy jeździeckich, gdyż podczas lonżowania wpływamy na naszego wierzchowca głosem, rękoma oraz batem, który zastępuje łydkę. Lonżowanie wierzchowców wzmacnia posłuszeństwo oraz wpływa pozytywnie na rozbudowę mięśni. Trzeba zaznaczyć, że lonżowanie na okręgu powinno odbywać się w przemiennych kierunkach, aby zapobiec nierównomiernemu rozwojowi mięśni. Nie zapominajmy, że lonżowanie powinno być przeprowadzane prawidłowo, gdyż nieumiejętne lonżowanie może wyrządzić więcej szkód aniżeli pożytku. Zatem jak odpowiednio lonżować swojego konia i co będzie nam do tego potrzebne?

Przede wszystkim należy przestrzegać regularności treningów na lonży. Brak systematyczności nie da nam możliwości na osiągnięcie wszystkich korzyści płynących z lonżowania. Koń przystępując do ćwiczeń powinien być dobrze rozgrzany, dlatego też lonżowanie zaczynamy od stępu.
Średnica okręgu, na którym realizowana jest praca na lonży nie może być mniejsza niż 12 metrów. Powierzchnia, po której chodzi wierzchowiec powinna być wyłożona piaskiem. Może to być także piasek połączony z trocinami. Najistotniejsze żeby nie była zbyt grząska ani za twarda. Do lonżowania potrzebujemy:

Lonży – specjalnej liny o długości ok. 7 – 8 m kończącej się karabińczykiem i pętlą bezpieczeństwa.
Pasa do lonżowania – pasa zapinanego w okolicach kłębu wierzchowca, przeznaczonego do lonżowania konia. Rozróżnia się 2 typy pasów. Pasy do lonżowania bez siodła i z siodłem. Pas do lonżowania ma metalowe oczka, do których można przypiąć wodze dodatkowe. Przy wyborze pasa zwróćmy uwagę na ilość pierścieni a także na wielkość oraz kształt poduszek. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku siodła pas do lonżowania powinien być dobrze dobrany do unikalnej budowy wierzchowca, gdyż źle dostosowany może wywołać otarcia grzbietu. Pod pas do lonżowania zakładamy czaprak.
Bat – specjalny bat do lonżowania. Powinien być wystarczająco długi oraz dobrze wyważony.
Kawecan – jest to rodzaj ogłowia bezwędzidłowego, stosowany przeważnie do lonżowania młodych koni. W przypadku koni starszych stosuje się przeważnie normalne ogłowie.

Dodatkowo warto zaopatrzyć naszego konia w ochraniacze, żeby ochronić go przed ewentualnymi kontuzjami. Natomiast my powinniśmy koniecznie stosować rękawice, które ochronią nasze dłonie przed otarciami.