Dyscypliny jeździeckie – dresaż

Ujeżdżanie nazywane dresażem jest olimpijską dyscypliną jeździecką. Jest ona wspierana przez FEI czyli Międzynarodową Federację Jeździecką. Jej ćwiczenie jest często podstawą do zapoczątkowania uprawiania pozostałych dyscyplin jeździeckich. Zatem czego może nauczyć nas dresaż oraz w czym tkwi jego elegancja?

Historia dresażu rozpoczyna się w starożytności, gdzie można odnaleźć pierwsze informacje o tej dyscyplinie. Jednakże pierwszy oficjalny konkurs ujeżdżania odbyły się w Bratysławie w 1873 r.. Natomiast pierwsze mistrzostwa europy przeprowadzono w 1963 roku, a Mistrzostwa Świata w 1966 r.

Ujeżdżanie rozgrywane jest na czworokątnej arenie o piaszczystej bądź trawiastej nawierzchni. Dla konkursów łatwiejszych wymiary czworoboku liczą 20 x 40 m natomiast w przypadku zawodów o większym poziomie trudności 20 x 60 metrów. Konkursy podzielone są na różne klasy. Najłatwiejszą z nich jest klasa L, kolejne klasy wg. rosnącego stopnia trudności to klasa P, N, C, CC, CS oraz najtrudniejsze Grand Prix i Grand Prix Special. Ujeżdżanie koncentruje się na realizowaniu przez jeźdźca i jego konia zadanych figur ujeżdżeniowych, które zawarte są w określonych programach przypisanych do poszczególnych klas.

Priorytetem w dresażu jest uzyskanie harmonii przez jeźdźca i jego wierzchowca. Wyszkolony wierzchowiec powinien reagować bezproblemowo na wszelkie pomoce jeździeckie. Jeździec siedząc w siodle musi posiadać pełną kontrolę nad swoim koniem. Trzeba przy tym zaznaczyć, że ani jeden ruch konia w dresażu nie jest wymuszony, a jest oparty na obustronnej kooperacji a także zaufaniu wierzchowca do jeźdźca. Możemy się spotkać z wieloma zdaniami, że dyscyplina ta jest niehumanitarna jednakże w rzeczywistości tak nie jest. Wszystko zależne jest od tego jak jeździec podchodzi do tego tematu. Wprawny jeździec szanujący swojego wierzchowca nigdy nie zrobi mu krzywdy. Prawidłowo wyszkolony koń wykonuje zadania jeźdźca z chęcią, a w ich motoryce zaobserwować można spokój i harmonię. Dyscyplina ta przeważnie jest porównywalna do tańca przez swój artystyczny charakter. W dresażu wymagane są nawet odpowiednie ubiory i akcesoria jeździeckie. Wymogi co do nich określone są odpowiednimi przepisami. Strój jeźdźca musi składać się z czarnego fraka oraz jasnych spodni. A koń musi mieć założony biały czaprak pod siodłem. Cała oprawa ma na celu wyszczególnienie elegancji tego sportu. Trzeba jednak pamiętać, iż z pozoru łatwe i robione lekko figury wymagają od pary jeździec oraz wierzchowiec najwyższego stanu skupieniajak również doskonałego treningu.

Jak wspomniano na początku dresaż jest w wielu przypadkach wstępem do wielu pozostałych konkurencji jeździeckich. Wyszkolenie naszego wierzchowca jest pomocne w skokach z przeszkodami, a wymagane do startowania w WKKW, ponieważ dresaż jest jedną z konkurencji składających się na ten konkurs. Bez znaczenia na to jaką konkurencję chcieli byśmy wykonywać czy zechcemy pozostać przy samym dresażu warto uprawiać tą dyscylinę, gdyż daje ona dużo satysfakcji oraz jak żadna inna umożliwia poznanie własnego konia.