Jak dobrać wyposażenie jeździeckie?

Komfort a bezpieczeństwo w siodle

Jeżdżąc konno chcemy czuć się lekko i nieskrępowanie w siodle, ponieważ od komfortu naszego i wierzchowca zależeć będzie w dużej mierze sprawność ćwiczeń. Rynek sprzętu jeździeckiego jest obfity w przeróżne wersje ubrań oraz innych akcesoriów jeździeckich. Skupiamy się na wyborze najbardziej wygodnego dla nas stroju dla jeźdźców zapominając przeważnie o kwestii bezpieczeństwa. Dużo jeźdźców sądzi, że bezpieczeństwo oraz wygoda nie idzie w parze. Często potwierdza się prawdziwość tego stwierdzenia, jednak nie musi tak być. Więc na co powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego dla nas oraz dla naszego wierzchowca sprzętu jeździeckiego?

Podstawą komfortowej oraz bezpiecznej jazdy jest odpowiednie wyposażenie jeździeckie. Wszelkie części stroju jeździeckiego powinny być stworzone konkretnie do jazdy konnej. Nie można zamieniać poszczególnych elementów ubioru jeździeckiego codzienną garderobą. Jeździec powinien posiadać oficerki albo sztyblety, które ochronią jego nogi przed obtarciami a także w chwili upadku nie uwięzną w strzemieniu. Bryczesy zagwarantują dobre trzymanie w siodle, co da jeźdźcowi większą stabilność. Górna partia ubioru powinna być dopasowana do warunków atmosferycznych. W ciepłe dni zaleca się stosowanie dobrze oddychających koszulek natomiast w dni chłodniejsze trzeba stosować kurtki z nieprzemakalnego materiału Warto, również rozważyć stosowanie ochronnej kamizelki dla jeźdźców. Ochroni ona tułów i narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami powstającymi w wyniku upadku. Czasami możemy się spotkać z opiniami, że kamizelki krępują ruchomość co jest nie prawdziwe. Dłonie jeźdźca dobrze jeśli są odziane w rękawiczki, które pozwolą na stabilniejsze trzymanie wodzy i osłonią ręce przed otarciami. Najważniejszym elementem stroju jeźdźca wpływającym na bezpieczeństwo jest kask. Powinien być on dobrze dopasowany i zaopatrzony w trzypunktowe mocowanie. Żeby kask pełnił swoją rolę powinien posiadać atesty bezpieczeństwa. Kaski bez atestu nie osłonią głowy jeźdźca w należyty sposób. Pamiętajmy, że najważniejszą sprawą dla komfortu noszenia stroju jeździeckiego jest odpowiednie dobranie rozmiaru ubrań oraz ich należyta jakość. Tworzywa słabej jakości mogą być niemiłe dla ciała oraz wywoływać odparzenia oraz obtarcia.

Nasz wierzchowiec także musi dobrze czuć się w stosowanym sprzęcie do jazdy konnej. Najistotniejszym elementem jego wyposażenia jest siodło, które musi być wysokiej jakości ponieważ to od niego zależne jest w głównej mierze jego dobre samopoczucie oraz zdrowie. Nabyte siodło musi być indywidualnie dopasowane do budowy grzbietu wierzchowca, gdyż jedynie w tedy nie będzie go uciskało oraz rozłoży masę jeźdźca na wystarczająco dużej powierzchni ciała konia. Ważna jest również jakość pozostałego osprzętu do jazdy konnej, który powinien być właściwie dobrany do naszego wierzchowca.

Dobrze dopasowany sprzęt jeździecki, wysokiej jakości zagwarantuje nam oraz naszemu koniowi dużą swobodę ruchu a także komfort pracy. Z tego powodu nie powinniśmy bagatelizować tej sprawy i rozważnie realizować nasze zakupy.