Jaki czaprak?

Moda jeździecka narzuca nie tylko wygląd ubioru jeździeckiego, ale i również wzornictwo oraz kolorystykę osprzętu jeździeckiego. Jednym z elementów osprzętu jeździeckiego, który podlega trendom w modzie jest czaprak. Poza starannością wykończenia oraz jakością zastosowanych materiałów jeźdźcy zwracają co raz częściej uwagę na krój i kolorystykę czapraka. Bardzo często jeźdźcy dopasowują swój strój do jego wyglądu bądź na odwrót. Na rynku jest osiągalna duża ilość różnych czapraków, a projektanci osprzętu jeździeckiego kreują nawet kolekcje ubrań do nich dopasowanych. Niektórzy producenci oferują możliwość personalizacji własnego czapraka poprzez naszycie imienia jeźdźca lub konia bądź dobór kolorów i wzorów umieszczonych na nim.
Czapraki zawsze dobiera się do rodzaju siodła. Z tego względu można je podzielić na:
Czapraki typu D, DR i DL – są to czapraki dostosowane do siodeł ujeżdżeniowych.
Czapraki typu VS i VSD – są to najbardziej uniwersalne czapraki. Stosowane są do różnych typów siodeł.
Czapraki S/VSS – również są dość uniwersalnymi modelami czapraków jednakże stosowanymi zazwyczaj do siodeł skokowych.
Czapraki PD – są to czapraki ujeżdżeniowe dla kucyków.
Wybór kształtu czapraka zależy jedynie od upodobań jeźdźca. W obrocie dostępne są czapraki z zaokrąglonym bądź prostym przodem. Niektóre z nich posiadają przednią część bardziej wysuniętą do przodu przez co nie podwijają się pod siodło. Przy treningach wykorzystywane są zazwyczaj gęsto pikowane czapraki zrobione z lekkiego oraz cienkiego materiału. Jednymi z najlepszych są, te które mają futrzane bądź żelowe podkładki. Czapraki z bawełny charakteryzują się lepszym wchłanianiem potu konia.
Kupując czaprak powinniśmy poza względami estetycznymi i doborem czapraka do modelu siodła skoncentrować się na materiale, z którego został on wykonany. Musi on być jak najbardziej przewiewny. Czaprak również musi być wykonany z grubszego materiału, który lepiej będzie chronił grzbiet konia przed otarciami.
Przy zakładaniu czapraka musimy dopilnować, aby nie był on pofałdowany, musi on dokładnie przylegać do grzbietu. Przed założeniem czapraka należy również sprawdzić czy jest on suchy i czysty, gdyż kawałki słomy lub brudu pod czaprakiem będą przeszkadzały naszemu wierzchowcowi, a nawet mogą doprowadzić do obtarć. Pamiętajmy również, aby sprawdzać regularnie stan czapraka, gdyż jego wypełnienie zbija się i twardnieje, wtedy czaprak przestaje pełnić swoją funkcję. Odpowiednio dobrany czaprak na pewno sprawi jazdę bardziej komfortową dla jeźdźca i konia, a wybór markowego modelu pozwoli na używanie go przez długi czas.

Największy w Polsce wybór czapraków dla koni znajdziecie w specjalistycznym sklepie dla jeźdźców – www.equishop.com.