Jazda konna – zasady bezpieczeństwa

Jazda konna jest świetnym sposobem na aktywny wypoczynek. Kontakt z wierzchowcem daje nam dużo radości, a także jest świetną formą aktywności ruchowej. Pomimo swych zalet jest to zajęcie dość kontuzyjne. Dlatego tak ważna jest tu kwestia naszego bezpieczeństwa. Żebyśmy mogli w pełni cieszyć się bezpieczną jazdą stosujmy się zawsze do poniższych zasad.

Przeważnie nasz kontakt z jazdą konną rozpoczyna się w ośrodku jeździeckim gdzie udoskonalamy własne umiejętności. W pierwszej kolejności musimy zorientować się jak o nasze bezpieczeństwo dba dany ośrodek jeździecki. Kluczową kwestię ma tu właściwie przeszkolona kadra pracownicza. Bezwzględnie osoba, która będzie nas szkoliła musi posiadać stosowane uprawnienia. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ od tego jak zostaniemy przygotowani zależeć będzie nasze bezpieczeństwo na grzbiecie konia. Pod okiem dobrego instruktora będziemy robili mniej pomyłek. Następnym istotnym czynnikiem jest stan oraz organizacja ujeżdżalni. Należy zwrócić sporą uwagę czy ujeżdżalnia jest ogrodzona, wysprzątana i nie ma żadnych przeszkód w postaci słupów, wyboistej powierzchni itp. Nie zapominajmy, że niekiedy z pozoru mało znacząca przeszkoda może okazać się bardzo groźna dla jeźdźca pędzącego na koniu. Warto także sprawdzić czy dana szkółka jeździecka ma wykupione ubezpieczenie dla swoich klientów.

Nasze bezpieczeństwo, na koniu zależne jest przede wszystkim od naszych umiejętności oraz od tego jaki sprzęt do jazdy konnej mamy. Na wierzchowca bezwzględnie musimy być właściwie ubrani. Odpowiedni ubiór jeźdźca składa się głównie z:
Kasko-toczka lub kasku – Jego zadaniem jest ochrona naszej głowy. Nie zapominajmy, że nie można nam siadać na konia bez odpowiednio dobranego oraz zapiętego kasku.
Bryczesów – specjalistycznych spodni, które ułatwiają jeźdźcowi utrzymywanie się w siodle. Często posiadają, również różne wstawki w kroku z tkaniny antypoślizgowej.
Oficerek lub sztybletów – obuwia przeznaczonego do jazdy konnej. Poprzez swoją budowę ułatwiają prawidłowe ułożenie stopy w strzemieniu oraz chronią kostki jeźdźca przed otarciami.

Bardzo ważną sprawą przed każdą jazdą jest staranne sprawdzenie w jakim stanie są posiadane akcesoria jeździeckie oraz czy są one poprawnie założone. Jeśli zauważymy jakiekolwiek poważniejsze uszkodzenia sprzętu nie możemy go użytkować. Przy zakupie wszelkich akcesoriów zwróćmy uwagę na solidność ich wykonania. Nie powinniśmy oszczędzać na ich jakości, ponieważ od niej zależne jest nasze późniejsze bezpieczeństwo w siodle.