Kryteria wyboru szkółki jeździeckiej

Jeździectwo jest bardzo popularną konkurencją sportową oraz doskonałą formą rekreacji. Na koniu jeżdżą osoby w przeróżnym wieku i o różnym stopniu umiejętności. Stale wzrasta zainteresowanie tą formą aktywności fizycznej przez osoby młode. Jeździectwo ma nie tylko dobry wpływ na naszą wydajność fizyczną ale również świetnie wpływa na naszą psychikę. W przypadku dzieci to oddziałuje bardzo korzystnie na ich rozwój. Przeważnie naukę jazdy zaczynamy w ośrodku jeździeckim. Początkowy kontakt z jeździectwem jest bardzo ważnym etapem, ponieważ od tego jak wyglądać będą nasze pierwsze chwile w siodle, wpływać będzie na to czy w ogóle zdecydujemy się na kontynuowanie naszej jeździeckiej przygody. Nie posiadając żadnego doświadczenia powinniśmy mieć pewność, że trafimy na kogoś kto dobrze o nas zadba. Dlatego też powinniśmy uważnie przejrzeć oferty szkółek jeździeckich oraz zapoznać się z warunkami tam panującymi. Na co więc trzeba zwrócić uwagę?

Zazwyczaj szukając szkółki jeździeckiej zwracamy uwagę na to jak daleko ośrodek znajduje się od miejsca zamieszkania i cenę. Nie ulega wątpliwości, że są to bardzo ważne sprawy ale nie mogą być decydujące dla podjęcia przez nas wyboru. Kluczowym czynnikiem przekładającym się na wybór danego ośrodka musi być poziom treningów a także bezpieczeństwo nauki. Wybierając ośrodek jeździecki koniecznie powinniśmy zasięgnąć o nim dużo informacji. Warto osobiście pytać o szczegółową ofertę, kwalifikacje trenerów oraz posiadane przez szkółkę certyfikaty. Bezwzględnie powinniśmy zostać oprowadzeni po szkółce.

Będąc oprowadzanymi po terenie szkółki musimy zwrócić uwagę na stan wierzchowców. Muszą być one zadbane oraz wyczyszczone. Także istotna jest wielkość oraz czystość w ich boksach. Konie trzymane w dobrych warunkach będą o wiele lepiej pracowały podczas treningów. Bezwzględnie zwróćmy uwagę na plac treningowy. Musi być on zagrodzony i bezpieczny. Jednocześnie nie może znajdować się na nim zbyt duża liczba jeźdźców. Grupy powinny wynosić maksimum trzy osoby, żeby szkolący mógł zapewnić każdemu kursantowi odpowiednią uwagę.

Bezwzględnie musimy zwrócić uwagę na używane akcesoria do jazdy konnej. Ich stan musi być nienaganny, ponieważ od nich zależne jest nasze bezpieczeństwo. Szkółka jako konieczne minimum musi zapewnić nam kask.

Nie zapominajmy, że wybór właściwego ośrodka jeździeckiego ma istotny wpływ na nasz rozwój jako jeźdźców, przez to nie możemy śpieszyć się z jego wyborem. Najlepiej zobaczyć przed podjęciem ostatecznej decyzji kilka ośrodków. Przebywając w tych miejscach nie strońmy od pytań. Świadomy i spokojny wybór szkółki jeździeckiej zapewni nam bezpieczną i owocną naukę.