Znaczenie jeździectwa

Jeździectwo w naszym kraju ma bardzo bogatą tradycję. W XVIII W jeźdźcy polscy byli uważani za najlepszych w Europie. Na początku XX W Polskie jeździectwo przeżywało swój rozkwit. W tym czasie powstało na terenie naszego kraju dużo szkółek dla jeźdźców a polscy jeźdźcy zdobyli wiele osiągnięć sportowych na wielu konkursach, a nawet na olimpiadach. W roku 1928 utworzony został Polski Związek Jeździecki. Polski Związek Jeździecki jest organizacją w ramach, której znajdują się jeźdźcy zawodowi, sędziowie, trenerzy, a także pozostali działacze jeździectwa polskiego. wraz z wybuchem II Wojny Światowej rozwój jeździectwa w Polsce i w Europie został zahamowany. Zlikwidowano Polski Związek Jeździecki, w którego miejsce po wojnie utworzono Sekcję Jeździecką i Pięcioboju Nowoczesnego. W okresie powojennym było bardzo ciężko odbudować starą świetność polskiego jeździectwa. Polski Związek Jeździecki reaktywowano dopiero w roku 1957. Ciągle od tego czasu jeździectwo w kraju robiło się co raz bardziej popularne i powracało do dawnej formy.
Teraz jeździectwo staje się co raz bardziej popularną dziedziną sportową, rekreacyjną a nawet rehabilitacyjną. Jest sportem bezdyskusyjnie prestiżowym. PZJ ma zarejestrowanych ok. 30 000 jeźdźców związanych w czynny sposób z jeździectwem. Szacunkowo posiadamy około 300 000 tysięcy osób jeżdżących konno. Rozgrywana jest co raz większa liczba różnego rodzaju konkursów jeździeckich, które cechują się rosnącym zainteresowaniem. Polscy jeźdźcy zdobywają uznanie na arenie międzynarodowej. W kraju jest ok. 3,7 tys. osób czynnie uczestniczących w konkursach i liczba ta ciągle wzrasta.
Oprócz rozwoju jeździectwa pojętego jako sport co raz bardziej popularną metodą spędzania aktywnie czasu jest jazda rekreacyjna i turystyczna gdzie tzw. próg wejściowy jest o wiele niższy niż przy jeździectwie sportowym. Dzięki temu co raz większa liczba młodzieży a nawet dzieci dosiada wierzchowców i rozpoczyna w ten sposób swą przygodę z jazdą konną. Aby zacząć poznawanie rekreacyjnej jazdy konnej nie musi się ponosić tak dużych nakładów finansowych jak przy jeździectwie sportowym. Dlatego też wielu jeźdźców zaczynało obcowanie z jeździectwem od jazdy rekreacyjnej. Jest to także doskonały sposób na zaznajomienie się z podstawami jazdy konnej i przez to wybranie dalszej ścieżki swojego rozwoju.
W miarę rosnącego zainteresowania jazdą konną rozwija się także cały przemysł związany z tą kategorią sportową. Otwierane są szkółki jeździeckie oraz stowarzyszenia. Powstaje wiele sklepów dla jeźdźców zaopatrzonych w bogaty asortyment akcesoriów dla jeźdźców oraz koni. Tworzone są coraz to nowsze i bardziej dopracowane modele siodeł i innego rodzaju osprzęt dla jeźdźców. Powstają także nowe usługi tj. saddle fitting. Wzrastająca konkurencja na rynku produktów jeździeckich owocuje stałym poszerzaniem asortymentu sklepów i hurtowni dla jeźdźców oraz w efekcie powiększeniem rozpiętości cen produktów. Popularyzacja tej dziedziny wpłynęła również pozytywnie na poziom opłat związanych z uczestnictwem w szkółkach oraz klubach jeździeckich. Dzięki czemu jeździectwo jest co raz łatwiej dostępne dla szerszej grupy osób.