Porady dla kupujących konia

Decyzja o zakupie własnego konia przychodzi za zwyczaj w momencie, kiedy jesteśmy mocniej zaznajomieni z jeździectwem oraz posiadamy pewne doświadczenie w tej dziedzinie. Posiadanie własnego wierzchowca nie jest wymagane do rozpoczęcia nauki jazdy kiedy to na czas jazdy korzystamy z wypożyczonego konia. Jednakże posiadanie swojego konia daje dużo satysfakcji a szczególnie pozwala stworzyć silniejszą więź między jeźdźcem a zwierzęciem i poprzez to bardziej radować się jazdą. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż oprócz korzyści pochodzących z tego faktu posiadanie własnego konia niesie za sobą dużo zobowiązań, jak również kosztów związanych z jego utrzymaniem. Przyjmuje się, iż comiesięczny koszt utrzymania konia w mieście to wydatek rzędu 1000 zł ponieważ oprócz wyżywienia trzeba mu zapewnić miejsce w stadninie. Także dla swojego zwierzęcia kupujemy przeważnie lepsze i droższe akcesoria jeździeckie niż w przypadku konia wypożyczonego. Więc koszty ponoszone w związku z posiadaniem konia są znaczne.
Na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu wierzchowca?
Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na stan zdrowia, wiek i temperament wierzchowca. Bezwzględnie przed zakupem należy dokonać badania weterynaryjnego wierzchowca i przeprowadzić jazdę próbną. Sprzedający co do zasady ma powinność poinformowania nas o stanie zdrowia konia, ale nie wszyscy sprzedawcy są na tyle uczciwi, że przekażą nam rzetelne informacje. Konie przeważnie dzieli się na 2 rodzaje. Wierzchowce gorącokrwiste i zimnokrwiste. Gorącokrwiste konie posiadają lekką budowę i cechują się żywym temperamentem. Są dużo cięższe do okiełznania niż konie zimnokrwiste, które to są o wiele bardziej spokojne, posiadają muskularną sylwetkę i dużą siłę. Należy określić swoje oczekiwania względem konia co do jego przeznaczenia i swoich preferencji jeździeckich. Kiedy szukamy zwierzęcia do zawodów najlepiej nabyć konia gorącokrwistego o żywym temperamencie charakteryzującego się dużą zwinnością natomiast jeżeli poszukujemy konia do jazdy turystycznej warto zastanowić się nad zakupem konia rasy zimnokrwistej. Bez wątpienia łatwiej jeźdźcowi o niezbyt dużym doświadczeniu będzie kupić wierzchowca już ujeżdżonego o właściwie uformowanym charakterze posiadającego więcej niż 8 lat. Zbyt młody koń nie będzie tak posłuszny jeźdźcowi, który posiada słabe doświadczenie. Wzrost konia powinien być dobrany do wzrostu jeżdżącego. Jeśli chodzi o płeć konia najbardziej ułożony będzie wykastrowany koń. Bardziej temperamentne będą klacze a przede wszystkim ogiery, które są zalecane dla najbardziej doświadczonych jeźdźców.
Decydując się na kupno konia należy to wnikliwie przeanalizować gdyż zwierzę nie jest przedmiotem, który można oddać gdy nam się znudzi. Posiadanie konia jest to przyjęcie na siebie zobowiązania na kolejne 20 do trzydziestu lat. Na pewno rozpoczynając obcowanie z jeździectwem nie warto posiadać własnego konia a słuszniej wypożyczać go ze stadniny. W sposób ten w miarę rozwijania swojego zainteresowania związanego z jazdą konną będziemy świadomiej podejmować tak ważne decyzje. Jak już kupimy prywatnego konia nie zapominajmy o tym aby zapewnić mu jak najlepsze warunki życia, zadbajmy o to aby był właściwie odżywiany, miał dobre lokum jak również kupujmy tylko najlepsze artykuły jeździeckie w dobrym sklepie jeździeckim. Przez to będziemy się cieszyć dobrą sprawnością psychiczną i fizyczną zwierzęcia przez długie lata.

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top