Dobranie odpowiedniej długości strzemion do jeźdźca

Największy wpływ na to jak dobrze radzimy sobie z jazdą konną ma nasz poziom doświadczenia, a także jakość sprzętu jeździeckiego. Przeważnie dużą uwagę przywiązujemy do tego następnego czynnika. Zapominamy przy tym często jak ważną kwestią jest właściwe dopasowanie, a także regulacja tego sprzętu jeździeckiego. Duże znaczenie dla właściwego wpływania pomocami jeździeckimi ma nasz dosiad. Jego jakość zależy niewątpliwie od naszych zdolności jak również właściwego dostosowania długości puślisk. Długość strzemion ma także istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze i konia. Warto więc lepiej zaznajomić się ze sprawą regulacji naszych strzemion.

Długość puślisk zależy nie tylko od długości nóg jeżdżącego, ale i także od trenowanej dyscypliny jeździeckiej i warunków jazdy.

Regulację długości strzemion zaczynamy stojąc jeszcze na ziemi. Przybliżamy się do wierzchowca i następnie kierujemy się przodem w kierunku jego boku. Długość puśliska musi odpowiadać długości wyciągniętej do siodła ręki. Kolejny etap wyznaczania długości puślisk realizowany jest z grzbietu konia. Aby to zrobić siedząc w siodle wyciągamy stopy ze strzemion, a następnie opuszczamy je luźno po bokach konia. Prawidłowo wyregulowane strzemiona powinny dosięgać nam do kostek.

Tym sposobem mamy wyregulowaną długość bazową strzemion, która jest punktem wyjścia do regulacji strzemion pod dany styl jazdy bądź dyscyplinę, którą trenujemy.

Gdy będziemy ćwiczyć dresaż nasze strzemiona muszą być wydłużone o parę centymetrów. Do skakania powinniśmy skrócić je trochę względem rozmiaru standardowego. Do ścigania strzemiona są zazwyczaj sporo skrócone.

Warto też nadmienić, że strzemiona muszą być równej długości. Ale w wyjątkowych okolicznościach ortopedycznych dopuszczalna jest różnica pomiędzy długością lewego oraz prawego strzemienia.

Trzeba stałe sprawdzać stan puślisk, gdyż ich zerwanie może grozić naszemu bezpieczeństwu. Także podczas wsiadania z ziemi lewe puślisko będzie się bardziej naciągać od prawego, dlatego też czasami powinniśmy zamienić je miejscem z lewym puśliskiem.

Nie zapomnijmy o tym, aby zawsze odpowiednio wyregulować długość strzemion, unikniemy przez to zrobienia dużej liczby błędów, a jazda konna będzie dla nas o wiele milsza.

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top