Co zrobić aby koń reagował prawidłowo na pomoce jeździeckie?

Jazda na koniu wymaga od jeźdźca sprawnego posługiwania się pomocami jeździeckimi. Są one językiem komunikacji pomiędzy jeźdźcem, a wierzchowcem. Dzielą się na pomoce naturalne i sztuczne.

W ramach pomocy naturalnych zaliczyć można:

  • Oddziaływanie dosiadem
  • Łydki
  • Oddziaływanie rękoma
  • Głos

Do pomocy dodatkowych zaliczyć można:

  1. Palcat
  2. Ostrogi

Zatem mamy pełny wachlarz narzędzi pozwalających jeźdźcowi na wpływanie na swojego konia. Może się wydawać, iż wystarczy sprawne posługiwanie się nimi, by móc jeździć na koniu. Jednakże pomimo tego, że umiejętne władanie pomocami jeździeckimi jest konieczne do jazdy na koniu nie zawsze on reaguje na nie prawidłowo. Dlaczego więc tak się dzieje?

Przede wszystkim trzeba zobaczyć czy błąd powiązany z brakiem reakcji na pomoce jeździeckie wynika po stronie konia czy jeźdźca. Przeważnie okazuje się, że niepoprawna komunikacja jest wynikiem pomyłek po stronie jeźdźca.

Częstym błędem jest nieodpowiednie lub niechlujne wykorzystywanie pomocy jeździeckich. Pomoce jeździeckie są tylko wtedy skuteczne jeśli jeżdżący stosuje je zajmując odpowiednie położenie w siodle, postawę oraz stosując je w odpowiednim miejscu.
Bardzo istotną kwestią jest stosowanie pomocy z umiarem. Za silne ich wykorzystywanie może znieczulić naszego wierzchowca na ich działanie, natomiast słabe nie przyniesie upragnionego skutku.
Pomoce jeździeckie muszą być używane z umiarem, a ich siła powinna być stopniowana.

Kolejnym istotnym błędem popełnianym przez jeżdżących jest niełączenie pomocy jeździeckich ze sobą. Często bywa tak, że jeżdżący chce wpływać na konia używając jednej pomocy jeździeckiej. Dodatkowo inne pomoce mogą oddziaływać przeciwstawnie z naszymi zamierzeniami.

Następnym poważnym błędem popełnianym przez jeźdźców jest nieodpowiednie wyczucie czasu w stosowaniu pomocy jeździeckich. Istotne żeby pomoce jeździeckie były wykorzystywane w odpowiedniej kolejności. Pierw dosiad, łydka, ręce oraz głos jeźdźca. Działanie nie powinno być zbyt wolne.

Ostatnia sprawą związaną z nieskutecznością pomocy jeździeckich jest upór albo chęć władania przez wierzchowca. Nasz koń może pragnąć narzucać nam swoją wolę, żeby tego uniknąć powinniśmy konsekwentnie i pewnie stosować pomoce jeździeckie.

Nie zapominajmy, że nawet gdy znamy mechanizmy stosowania pomocy jeździeckich i mamy wysokiej jakości akcesoria jeździeckie nie gwarantuje to, że nasz wierzchowiec nas posłucha. Powinniśmy wtedy dobrze przemyśleć takie zdarzenie starając się wyłapać przyczynę takiego zachowania. Jeździectwo wymaga od nas stałego uczenia się, a nasze doświadczenie będzie się zwiększało z każdą chwilą spędzoną w siodle.

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top