Koń a owady

W lato dużym problemem nie tylko dla jeźdźców jest duża ilość insektów latających. Owady pojawiające się przeważnie późno popołudniu oraz wieczorem przeszkadzają głównie naszym koniom, a one same nie są w stanie przed tym się obronić. Dlatego też w czasie lata należy pomóc naszym zwierzętom w walce z nimi. Jest kilka dość dobrych rozwiązań, które mogą pomóc w walce z owadami oraz przynieść naszym wierzchowcom ulgę.

Przede wszystkim zatroszczmy się o higienę naszego wierzchowca. Zaschnięte błoto razem z potem jest bardzo atrakcyjne dla much i komarów. Dlatego też musimy starannie myć naszego konia i pielęgnować jego sierść. Do kąpieli warto stosować szampon przeciw owadom. Jak mowa o czystości nie możemy zapominać o trzymaniu boksu i całej stajni w należytym porządku. Musimy regularnie usuwać odchody z boksów oraz ujeżdżalni jak również prowadzić dezynfekcję tych miejsc. Te zabiegi pozwolą na ograniczenie liczby owadów oraz rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Puszczając wierzchowca na padok późnym popołudniem warto założyć mu derkę siatkową. Dobry sklep jeździecki, jak np. Equishop posiada w swojej ofercie derki siatkowe z wyciętym specjalnie miejscem pod siodło, więc w takiej derce może odbywać się również trening.

Komary i muchy najczęściej atakują najczulsze miejsca na ciele konia tj. oczy, chrapy i jego uszy. Z tego powodu warto jeśli nasz wierzchowiec nie ma zapuszczonej grzywy, która umożliwiłaby mu na przeganianie much z okolic oczu, nałożyć mu specjalne frędzelki, które mu w tym pomogą. Dla chronienia pyska wierzchowca można stosować także maskę przeciw owadom. Maska w doskonały sposób chroni oczy oraz uszy konia. Jeżeli nie chcemy zasłaniać oczu naszego konia możemy nabyć dla niego jedynie nauszniki. Dostępne są również pełne derki okrywające większą część ciała naszego wierzchowca, razem z uszami a także oczami.

Żeby w pełni zabezpieczyć naszego konia przed insektami powinniśmy zaopatrzyć się w środek odstraszający owady i regularnie pryskać naszego wierzchowca. Nie zapominajmy, że żaden z domowych sposobów takich jak stosowanie octu albo różnego rodzaju olejków nie są tak skuteczne jak preparaty dostępne w specjalistycznym sklepie jeździeckim.

Należy również rozważyć poranne padokowanie koni, ponieważ wtedy ilość owadów jest o wiele mniejsza, natomiast puszczając naszego konia na padok pod wieczór nie zapominajmy o stosowaniu wymienionych tu środków oraz sposobów na ochronę przeciw insektom.

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top