Wystawa siodeł w sklepie

Sprzęt jeździecki dla początkujących – od czego zacząć?

Jeździectwo to sport, który stale zyskuje na popularności. Nie kojarzy się on już z rozrywką wyłącznie dla bogatych, a osób które próbują swoich sił w jeździe konnej stale przybywa. Nie są to również wyłącznie dzieci, a osoby dojrzałe, które szukają nowego hobby. Jeśli i Ty lub Twoje dziecko zamierzasz zająć się tą dyscypliną sportu powinieneś zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów niezbędnych każdemu jeźdźcowi. Oto sprzęt jeździecki dla początkujących.

Charlotte Dujadrin z koniem
Charlotte Dujardin z jej koniem
  • Bryczesy – specjalny typ bezszwowych spodni wykonane najczęściej z elastycznych materiałów. Wyposażone są w specjalne wzmocnienia na pośladkach i wewnętrznej stronie ud w celu zabezpieczenia skóry jeźdźca przed ewentualnymi otarciami oraz po to, aby zapewnić odpowiednie trzymanie się siodła.
Kask Samshield Shadowmatt
Dziewczyna jeżdżąca konna w kasku Samshield
  • Kask / Toczek – niezbędny wręcz sprzęt jeździecki zapewniający bezpieczeństwo w razie wypadku. Jest to rodzaj kasku chroniący nie tylko głowę ale i brodę oraz podbródek jeźdźca.
Oficerki jeździeckie
Oficerki jeździeckie
  • Buty do jazdy konnej – wyróżniamy tu dwa rodzaje obuwia: oficerki sięgające za kostkę oraz sztyblety sięgające do kostki. Najlepiej jeśli buty będą jak najdłuższe, co pozwoli ochronić nogę przed ewentualnymi otarciami.
Siodło Prestige Italia
Siodło Prestige X-Perience z jasną lamówką
  • Siodło – kolejny niezbędny element sprzętu jeździeckiego, bez którego nie dosiądziemy naszego konia. Siodła różnią się w zależności od przeznaczenia. Inaczej wyglądać będzie sprzęt do jazdy rekreacyjnej, a inaczej do skoków.
Czapraki Eskadron z kolekcji Classic Sports Zima 2019/20
  • Czaprak – jest to specjalna podkładka pod siodło mająca chronić koński grzbiet przed otarciami. Wykonana jest zazwyczaj z miękkiego oraz chłonnego materiału, który zarówno chroni jak i pochłania wilgoć zapobiegając przegrzaniu lub zaziębieniu konia.
Strzemiona Prestige Italia
Strzemiona Prestige Italia
  • Strzemiona – metalowe pałąki przymocowane do siodła, w które wsuwa stopy jeździec. Niezbędne również do zajęcia prawidłowej pozycji w siodle. Strzemiona wiszą na skórzanych paskach zwanych puśliskami.
Koń w ogłowiu
Koń w ogłowiu
  • Ogłowie – uzda nakładana na głowę konia. Wykonana jest zazwyczaj z rzemienia. Dzięki niej możemy sterować pyskiem zwierzęcia.

Przedstawiony powyżej sprzęt jeździecki nie jest jedynym co, może zakupić osoba rozpoczynająca przygodę z tym sportem. Na rynku pełno jest różnego typu akcesoriów zarówno dla jeźdźca jak i dla jego konia. Powyższa lista jest jednak minimum, w które powinniśmy zaopatrzyć się przed pierwszą jazdą. Jeśli obawiamy się, że wybierzemy sprzęt złej jakości lub źle dobierzemy akcesoria należy zwrócić się do fachowców pracujących w sklepach lub do pracowników stadnin, którzy na pewno pomogą dobrać nam sprzęt jeździecki idealny dla nas i naszego konia.

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top