Ochrona nóg konia przed urazami

Zdrowe nogi konia przekładają się na całokształt funkcjonowania jego organizmu. Wiedza jeźdźców w zakresie pielęgnowania oraz ochrony nóg konia bardzo wzrosła w ostatnim czasie. Zazwyczaj każdy jeździec ma świadomość jak ważna jest odpowiednia higiena, używanie różnego rodzaju maści przyśpieszających regenerowanie się mięśni po treningu, jak również realizowanie pozostałych działań prowadzących do polepszenia stanu nóg wierzchowca. Jednak nie każdy jeździec dostrzega konieczność stosowania ochraniaczy. W rzeczywistości mogą one ochronić naszego wierzchowca przed groźnymi kontuzjami. Dzieje się tak nie tylko poprzez ochronę nogi przed uderzeniami, ale również przez realizację funkcji stabilizującej dla danych partii nogi. Warto mieć świadomość tego jak należy prawidłowo dobrać je do potrzeb naszego konia i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy ich nabyciu.

W sprzedaży dostępnych jest dużo rodzajów ochraniaczy w różnych kategoriach cenowych. Osobom nie nieorientującym się w temacie ochraniaczy ich prawidłowy dobór może przysporzyć sporo problemów. W rzeczywistości nie jest to takie ciężkie. Wystarczające jest minimum gruntownej wiedzy na ich temat, żeby wybrać ochraniacze idealnie spełniające nasze potrzeby.

Na rynku możemy spotkać wiele różnych ochraniaczy. Można je skategoryzować ze względu na zastosowanie, jak również użyte do ich budowy materiały. Pod względem przeznaczenia można wyróżnić:

  1. Ochraniacze transportowe – jest to typ ochraniaczy przeznaczony do stosowania w czasie transportu konia. Zrobione są przeważnie z gąbki pokrytej materiałem. Osłaniają większą część nogi wierzchowca. Ich głównym zadaniem jest ochrona nóg konia podczas transportu oraz w pewnych przypadkach ich ochrona w boksie. Nie są przeznaczone do użytku w sporcie.
  2. Ochraniacze skokowe – ochraniacze te są stworzone pod kątem zagwarantowania jak najlepszej ochrony nóg konia w czasie skoków. W głównej mierze są to sztywne skorupy osłaniające nogę. Nie mogą one zmniejszać ruchomości stawu pęcinowego.
  3. Ochraniacze ujeżdżeniowe – w ujeżdżeniu zazwyczaj stosuje się jedynie owijki. Jednakże podczas treningów zaleca się stosowanie normalnych ochraniaczy. Ochraniacze ujeżdżeniowe zabezpieczają cały obwód nogi wierzchowca. Przeważnie główną różnicą w odniesieniu do ochraniaczy skokowych jest ich krój.
  4. Ochraniacze ogólnoużytkowe – Łączą one właściwości ochraniaczy skokowych oraz dresażowych. Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj ochraniaczy, znakomicie spełniający swoją funkcję w czasie jazdy w terenie oraz w innych dyscyplinach jeździeckich.
  5. Ochraniacze magnetyczne – Mimo tego, że pozytywne działanie pola magnetycznego na regenerację mięśni jest znane od lat to ochraniacze te są dość nowym produktem na rynku. Mają one na celu polepszenie regeneracji kończyn wierzchowca, po długich treningach albo podczas pozabiegowej rekonwalescencji.
  6. Kalosze – używane są do osłony koronki kopyta przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przeważnie są wykonane z gumy lub pianki neoprenowej.
  7. Owijki / bandaże dla konia – ich głównym zadaniem jest stabilizowanie scięgien w czasie treningu. Nie zabezpieczają one nogi wierzchowca przed konsekwencjami urazów mechanicznych. Mogą tylko ochronić przed niewielkimi urazami. Wyróżnić tu należy owijki zrobione z polaru, elastyczne oraz polarowo-elastyczne. Owijki polarowe stosowane są głównie w celach rozgrzewających. Owijki elastyczne powinny być bezwzględnie zakładane na podkłady, ponieważ mogą powodować obtarcia. Natomiast owijki elastyczno-polarowe przeznaczone są do stosowania w czasie ćwiczeń bez konieczności użycia podkładów.

Ochraniacze zrobione są zazwyczaj z neoprenu, materiałów sztucznych bądź skóry. Najprostsze w utrzymaniu czystości są ochraniacze wykonane z materiałów sztucznych, jednakże przy zastosowaniu się do wytycznych producenta czyszczenie pozostałych materiałów nie powinno nastręczać poważniejszych problemów. Wytrzymałość ochraniaczy w każdej z tych grup jest na podobnym poziomie, przy przestrzeganiu odpowiedniej ich pielęgnacji.

Jak już wiemy jaki rodzaj ochraniaczy jest nam niezbędny powinniśmy zwrócić uwagę na parę detali. Przede wszystkim sprawdźmy z czego zrobione są ochraniacze. Ochraniacze powinny być skonstruowane z solidnych materiałów a ich budowa powinna zapewniać wygodne stosowanie. Zwróćmy uwagę na jakość szyć i miejsc łączenia, czy nie wystają jakiekolwiek drażniące krawędzie, które mogłyby generować dyskomfort podczas użytkowania. Bardzo istotny jest również sposób ich zapięcia. Najistotniejsze aby był on trwały. Jego rodzaj powinien być dopasowany do rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej. Najlepsze są mocowania na kołki i mocne rzepy. Zapobiegają one przypadkowemu zsunięciu się ochraniacza z kończyny konia. Powinniśmy, także wziąć pod rozwagę przewiewność ochraniaczy. Markowe produkty w większości wydajnie odprowadzają ciepło z wnętrza ochraniacza co jest bardzo istotne dla dobrego funkcjonowania aparatu ruchowego konia.

Nie zapominajmy, że należy osłaniać nogi swojego konia, nawet gdy nie ma on uwarunkowań do ścigania się albo strychownia. Jeśli dalej będziecie mieli wątpliwości jakie ochraniacze są najodpowiedniejsze dla waszego wierzchowca, warto poradzić się personelu salonu jeździeckiego, która z pewnością zaoferuje produkty dostosowane konkretnie do tego co potrzebujecie.

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top