Nauszniki dla konia – Po co je stosujemy?

Konie to zwierzęta wyjątkowo wrażliwe na hałasy oraz nagłe dźwięki. Stają się wówczas płochliwe i mogą zachowywać się spontanicznie. Fakt ten niestety często utrudnia naukę jazdy konnej. Nauszniki dla konia to akcesoria, które bez wątpienia coraz częściej zakładane są tym zwierzętom. Wiele osób zastanawia się, w jakim celu są one stosowane. Tak naprawdę stosuje się je w celach ochronnych i ozdobnych. Wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Różnią się między sobą także wzorami, kolorami oraz rozmiarem. 

Konie- Budowa ucha

W uchu konia znajduje się ponad 20 niewielkich mięśni, które umożliwiają mu poruszanie się niezależnie od drugiego ucha oraz obroty o 180 stopni. Dzięki temu konie są w stanie wysłuchiwać nawet niewielkie i dalekie dźwięki. Słuch koni jest niezwykle wrażliwy na ostre i wysokie dźwięki, dlatego też konie uważane są za jedne z najbardziej płochliwych zwierząt, które uciekają na skutek nagłych trzasków, pisków, czy wybuchów. Wypracowanie odporności i spokojnych reakcji na zmiany głośności otoczenia wymaga niezwykłej cierpliwości oraz ciężkiej pracy. 

https://www.equishop.com/pl/nauszniki-dla-konia/8822-equiline-nauszniki-dla-konia-rio.html
https://www.equishop.com/pl/nauszniki-dla-konia/8815-equiline-nauszniki-z-zapieciem.html

W jakim celu stosuje się nauszniki dla konia?

Powyżej wyjaśnione zostało, z jakich mięśni składa się ucho konia i to, iż konie uważane są za jedne z najbardziej płochliwych zwierząt. Domyślać można się już także, w jakim celu stosuje się koniom nauszniki. Oczywiście ich głównym zadaniem jest tłumienie dźwięków i zmniejszenie ryzyka tego, iż koń w wyniku usłyszenia wysokich dźwięków, spłoszy się i zacznie zachowywać się nerwowo. Nauszniki zagłuszają słuch konia, jednak nie prowadzą do jego dezorientacji. Nauszniki to rozwiązanie nie tylko dla koni biorących udział w zawodach, ale także dla koni wojskowych i zwierząt płochliwych, znajdujących się w nowym otoczeniu. 

Dodatkowe funkcje nauszników dla koni

Wśród dodatkowych funkcji nauszników dla koni wymienia się także ochronę przed mrozem i wiatrem. Dodatkowo nauszniki dla konia chronią także przed ryzykiem przedostania się much do ucha. Co ciekawe, właściciele koni stosują także nauszniki ozdobne po to, aby spersonalizować uszy konia. Najczęściej wykonane są one w kolorach drużyny, jednak mogą być wykonane także na szydełku, czy z innych materiałów mających dodatkowe ocieplenie. 

https://www.equishop.com/pl/nauszniki-dla-konia/8825-equiline-nauszniki-janeiro-pony.html
https://www.equishop.com/pl/nauszniki-dla-konia/14887-kingsland-nauszniki-dla-konia-classic.html

Jak wybrać nauszniki dla konia?

Każdy właściciel konia powinien mieć jednak świadomość, że funkcja ozdobna nie jest najważniejsza. Liczy się przede wszystkim zdrowie i komfort konia. W sklepach jeździeckim do dyspozycji mamy wiele rodzajów nauszników, jednak w trakcie wyboru uwzględnić należy kilka funkcji. Nauszniki dla konia powinny przede wszystkim przepuszczać powietrze i zapewniać odpowiednią temperaturę. Dodatkowo ich rozmiar powinien być dokładnie dopasowany do wielkości uszu naszego konia. Nauszniki powinny być także wykonane z elastycznych materiałów, dzięki czemu będą przylegały do ucha konia, nie ciskając go w żadnym miejscu. Nie będą jednocześnie się zsuwały, ale także nie będą uciskały ucha konia, co nie doprowadzi do uczucia dyskomfortu. 

https://www.equishop.com/pl/nauszniki-dla-konia/18871-horze-orion-odblaskowe-nauszniki-dla-konia.html
https://www.equishop.com/pl/nauszniki-dla-konia/12851-busse-maska-przeciw-owadom-combi.html

Różnorodność wariantów nauszników dla konia

Jak już zostało wspomniane, nauszniki dla konia pełnią nie tylko funkcję ochronną, ale także ozdobną, dlatego mając do dyspozycji mnogość wariantów, można zdecydować się na idealny wariant dla swojego konia. Wśród dostępnych wariantów wymienia się nauszniki z maską przeciw owadom, nauszniki wykonane z delikatnej struktury w siateczkę, nauszniki odblaskowe, nauszniki z frędzlami, a także inne propozycje dostępne w różnych kolorach. Dzięki temu mamy szansę doboru najlepszego wariantu dla naszego konia. Oczywiście nauszniki mają dodatkowe regulacje oraz zapięcia, aby jednocześnie nie uciskać konia, poprawiając jego komfort w trakcie jazdy. 

https://www.equishop.com/pl/nauszniki-dla-konia/22493-hkm-nauszniki-dla-konia.html
https://www.equishop.com/pl/nauszniki-dla-konia/3441-eskadron-nauszniki-przeciw-owadom-silver-cord.html

Opinie o nausznikach dla koni

Większość posiadaczy koni pozytywnie wypowiada się na temat takiego rozwiązania. Dzięki niemu zyskujemy większą pewność, iż koń w trakcie jazdy nie spłoszy się. Specjaliści zalecają jednak, aby w trakcie wyjazdów w teren zakładać koniom nauszniki dla konia wraz z siateczką przeciw owadom. To ochrona konia przed muszkami, czy osami. Zyskujemy pewność, iż koń nie rozproszy się, a jazda stanie się przyjemniejsza. Taki wariant dedykowany jest szczególnie w porze wiosennej i letniej. Zimą w zupełności wystarczą nauszniki na uszy. 

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top