Często spotykane choroby koni

Konie pomimo swej siły i sprawności, są zwierzętami dość delikatnymi. Wbrew obiegowej opinii o dobrym zdrowiu tych zwierząt trzeba o nie należycie dbać. Głównie należy zwrócić uwagę na stosowanie właściwej higieny. Zadbany wierzchowiec musi być czysty, dobrze wyczesany oraz właściwie odżywiony. Mając wiedzę na jakie choroby może zapaść nasz koń i pojmując mechanizmy ich powstawania jesteśmy w stanie wielu z nich uniknąć. Należy jednak mieć na uwadze, że w chwili wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby należy zadzwonić po weterynarza. Bezwzględnie nie możemy podejmować się kuracji wierzchowca na własną rękę.
Niektórymi chorobami wierzchowców są:
Anemia – objawia się brakiem apetytu, pogorszeniem kondycji, brakiem połysku sierści i czystymi spojówkami oka. Koń może zapaść na anemię przez zbyt duży stres, niezdrową dietę, pasożyty w układzie pokarmowym. W wypadku zauważenia oznak anemii trzeba zasięgnąć opinii weterynarza. Celem zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia anemii u naszego wierzchowca musimy zapewnić mu jak najdogodniejsze warunki bytowe, podawać jedynie paszę oraz dodatki paszowe najwyższej jakości jak również okresowo go odrobaczać
Biegunki – przyczyną przewlekłych biegunek może być nieodpowiednia dieta naszego konia, zły stan jego uzębienia, infekcje, pasożyty układu pokarmowego. Nie wolno bagatelizować tego schorzenia i niezwłocznie przy powracających biegunkach należy wezwać weterynarza. Aby zapobiec powracaniu biegunek musimy w pierwszej kolejności zadbać o właściwą jakość paszy, którą karmiony jest nasz koń, trzeba także okresowo go odrobaczać. Warto używać również dodatki paszowe, zawierające witaminy i błonnik.
Otarcia od siodła – cechują się źle gojącymi się ranami w punkcie styku siodła. Podstawową przyczyną powstawania odparzenia jest nieprawidłowo dopasowane siodło, nienależyta higiena skóry pod siodłem i złe nałożenie siodła. W przypadku zaistnienia podrażnień skóry pod siodłem musimy zaprzestać na jakiś czas jazdy konnej aby nie drażnić skaleczonych miejsc. Trzeba także zadbać o właściwą higienę włosia. Aby uniknąć wystąpienia odparzenia przede wszystkim trzeba właściwie dopasować siodło. Należy skorzystać przy zakupie siodła z usługi saddle fittingu czyli dopasowywania siodła do konkretnego wierzchowca i jeźdźca.
Grypa jest infekcją wirusową przenoszoną drogą kropelkową. Objawia się suchym i długo trwającym kaszlem, podwyższoną temperaturą ciała, słabym apetytem, osłabieniem oraz wysiękiem śluzu z nosa. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania naszego konia na grypę musimy bezwzględnie unikać wystawiania go na duże różnice temperatur. Zawsze w zimne dni trzeba w czasie postoju na zewnątrz narzucać derki naszemu wierzchowcowi.
Podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia naszego wierzchowca jest przede wszystkim dbałość o jego higienę, częste wizyty weterynarza, dobór odpowiednich akcesoriów jeździeckich i pasz dla koni. Podczas choroby najważniejsza jest nasza natychmiastowa reakcja.

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top