Jak chronić nogi konia?

Nogi konia jak i jego kopyta w czasie pracy są poddawane bardzo dużym przeciążeniom. Przez to wystawione są na różnego rodzaju kontuzje oraz urazy w postaci – naciągnięć ścięgien, stłuczeń, zranień, itp.
Nawet drobne kontuzje mogą prowadzić do wyeliminowania naszego konia z pracy pod siodłem, dlatego też bezwzględnie należy używać ochrony jego nóg. Obecnie w salonach jeździeckich jest dostępny szeroki asortyment akcesoriów chroniących nogi naszego konia przed uszkodzeniem. Zobaczmy wiec jak możemy chronić naszego konia przed kontuzjami nóg.

Podstawową oraz powszechnie znaną metodą chronienia nóg jest stosowanie owijek. Chronią one przede wszystkim staw pęcinowy i zabezpieczają nogi konia przed niewielkimi skaleczeniami. Pamiętajmy, że bandaży nie wolno używać do skakania a także do wyjazdów w teren ze względu na możliwość rozwiązania się owijki w czasie skoku albo jazdy. Pod owijkę należy stosować podkład żeby nie otrzeć kończyn wierzchowca. Bardzo istotną sprawą przy zakładaniu owijek jest umiejętność ich właściwego owinięcia.

Kolejnym zabezpieczeniem kończyn konia jest stosowanie ochraniaczy. Ochraniacze przeważnie zrobione są ze skóry bądź tworzyw sztucznych. Ich ogromną zaletą jest prostota zakładania. Pewniejsze mocowanie pozwala na stosowanie ochraniaczy do skoków i wyjazdów w teren. Specjalnym typem ochraniaczy są ochraniacze transportowe stosowane do zabezpieczania nóg konia podczas transportowania. Trzeba jednak pamiętać, że ochraniacze muszą być dobrze wybrane do rodzaju uprawianej dyscypliny a także do średnicy kończyn wierzchowca. Za ciasne mogą wywoływać otarcia bądź niedokrwienie.

W celu ochrony piętek oraz koronek kopytowych zakłada się kaloszki dla koni. Osłaniają one kopyta konia jeśli ma on tendencję do haczenia tylnymi kopytami o przednie.

Pamiętajmy, że nie wszystkie dostępne w sklepach akcesoria do ochrony nóg naszego wierzchowca spełnia swoją funkcję. Z tego powodu do ich zakupu musimy wybrać jedynie renomowany sklep jeździecki, np. www.equishop.com/pl/. Gdzie mamy gwarancję, że kupiony przedmiot jest w pełni wartościowy a poza tym tego uzyskamy pomoc w doborze odpowiedniego dla nas modelu oraz wielkości.
Co prawda, niektórzy twierdzą, że ochraniacze albo inne formy ochrony kończyn nie są wymagana w większości sytuacji a należy stosować je podczas wykonywania tylko, niektórych czynnościach fizycznych, ale w rzeczywistości warto chronić naszego konia nawet podczas zwykłej przejażdżki.

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top