Na co zwrócić uwagę przy zakupie kasku jeździeckiego?

Jazda konna nie zalicza się do zbyt bezpiecznych form aktywności ruchowej. Dlatego też musimy być do niej odpowiednio przygotowani. Ze względu na to, że w większości wypadków na uszkodzenia jest głównie wystawiona głowa jeźdźca powinna być ona szczególnie osłonięta. Nie zapominajmy, że nie wolno nigdy wsiadać na wierzchowca bez kasku na głowie. Kask chroni głowę jeźdźca w czasie potencjalnego spadnięcia przyjmując siłę uderzenia. Aby pełnił on swoją rolę powinien być dopasowany oraz poprawnie zapięty na naszej głowie. Zatem jak dobrać właściwie kask do naszej głowy. W pierwszej kolejności musimy zmierzyć obwód głowy, do tego celu możemy wykorzystać metr krawiecki bądź nitkę. Na podstawie zmierzonego obwodu głowy dopasowujemy wielkość kasku posługując się tabelami rozmiarowymi producenta. Żeby zobaczyć czy dany kask jest odpowiednio dopasowany, nakładamy go na głowę a następnie patrzymy czy nie przesuwa się on na niej. Dobrze dostosowany kask powinien bez zapinania ściśle do niej przylegać. Kolejną kwestią jest poprawne zapięcie kasku. Zapinając paski należy pozostawić około do 2 palców wolnej przestrzeni pod brodą. Zapięcie powinno uniemożliwiać zsunięcie się kasku w czasie upadku. Nie zapięty kask nie ochroni naszej głowy podczas wypadku.

Wybierając kask powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach.

Zwróćmy uwagę na to czy ma on odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Bezwzględnie powinien on posiadać normy EN 1384.
Nie powinniśmy kupować budżetowego egzemplarza, gdyż oszczędność na zastosowanych tworzywach rzutuje na gorszą ochronę zdrowia.
Niezmiernie ważne jest także zapięcie kasku, musi być ono co najmniej trzypunktowe. Gwarantuje ono pewne ułożenie kasku na głowie w chwili upadku.
Powinniśmy kupić kask posiadający wydajny system wentylacyjny. Musi on być na tyle wydajny, by odpowiednio usuwać nadmiar ciepła ze skorupy kasku oraz zminimalizować potliwość naszej głowy.
Podczas jazdy nasza głowa będzie się pocić, zamienne wkłady kasku będą pomocne w utrzymaniu odpowiedniej higieny. Z tego powodu kupując kask należy zaopatrzyć się w zapasowe wkłady, które będzie można prać.
Nie wolno nabywać kasków używanych, gdyż mogą one mieć niezauważalne uszkodzenia, które osłabią jego trwałość. Kask taki nie ochroni właściwie głowy jeźdźca. Kask, w którym mieliśmy wypadek, bądź który spadł nam na ziemię nie zdaje się do dalszego używania. Musi on zostać zamieniony na nowy.

Wybierając kask jeździecki pamiętajmy, że jest to główny element ubioru chroniący nasze życie i zdrowie. Takie podejście oraz przestrzeganie wymienionych zasad umożliwi nam podjęcie odpowiedniego wyboru.

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top