Chcę mieć swojego konia – z czym się to wiąże?

Podejmując decyzję o zakupie własnego konia często nie zastanawiamy się wcześniej nad kwestią wszystkich obowiązków, które nas czekają gdy staniemy się już jego właścicielami. Zakup wierzchowca musi być dobrze przemyślane gdyż koń nie jest rzeczą, której możemy się pozbyć gdy nam się znudzi.

Przed kupnem konia powinniśmy skorzystać z przeglądu weterynaryjnego. Pozwoli nam to na uniknięcie wielu niemiłych problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić po jego kupnie. Ocena weterynarza pozwoli nam mieć pewność, że nabywane zwierzę jest w pełni zdrowia i nie posiada żadnych zatajonych schorzeń.

Jak już staniemy się posiadaczami naszego wymarzonego konia musimy mu zapewnić odpowiednie schronienie. Jeżeli sami nie posiadamy warunków aby go trzymać musimy skorzystać z usług pensjonatów dla koni. Większość stajni zapewnia całościową obsługę koni. Warto zaznajomić się wcześniej z warunkami występującymi w danej stajni. Zwróćmy uwagę na wielkość oraz higiena boksów. Ściółka musi być regularnie zmieniana a ściany i drzwi boksu czyste. Trzeba również zorientować się jaki jest stan innych koni. Powinny być one zadbane oraz dobrze karmione. Bardzo ważnym elementem są tereny zielone wokół stajni. Muszą być one wystarczająco duże, wypielęgnowane i zagrodzone. Jeżeli dostępna jest ujeżdżalnia kryta, musi być bezpieczna dla naszego wierzchowca. Żeby to ocenić musimy zobaczyć czy podłoże jest oczyszczone i nie ma na nim żadnych szykan. Następnym istotnym elementem jest dostęp do opieki weterynaryjnej i kowala.

Bardzo ważną ale często zapominaną kwestią jest ubezpieczenie konia. Trzeba pomyśleć o tym za wczasu.

Posiadanie własnego konia wymaga od nas zakupu całości rzędu końskiego oraz wyposażenia jeźdźca. Kupując wszystkie potrzebne akcesoria jeździeckie warto wybierać znane oraz renomowane firmy. Ich jakość i wytrzymałość będzie dużo wyższa od tanich odpowiedników. Nie wolno pomijać, że dobrze dobrany sprzęt jeździecki wysokiej jakości pozytywnie wpłynie na stan zdrowia naszego konia, polecamy tutaj firmę Equishop. Na przykład nie powinniśmy szukać oszczędności na zakupie siodła, ponieważ może ono obcierać naszego konia i prowadzić do nieodwracalnych zmian w rejonie jego kręgosłupa.

Nie zapominajmy, że podejmując decyzję o zakupie konia nie powinniśmy myśleć jedynie o korzyściach wywodzących się z faktu jego posiadania. Przede wszystkim musimy zastanowić się czy jesteśmy przygotowani na przyjęcie na siebie tego zobowiązania. Świadomie zrealizowanej decyzji z na pewno nie będziemy żałować a posiadanie swojego wierzchowca sprawi nam dużo radości.

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top