Choroby kręgosłupa u koni

Spora liczba koni ma problemy z kręgosłupem. Z natury te zwierzęta nie są dostosowane do przewożenia ciężaru na swym grzbiecie. Powodem uszkodzeń i odkształceń kręgosłupa mogą być czynniki anatomiczne lub nabyte. Do często występujących schorzeń u konia można zaliczyć np. nieprawidłowe ukształtowanie albo zapalenie mięśni bocznych kręgosłupa, zakrzywienie brzuszne grzbietu zwane lordozą, przesunięcia kręgów, a nawet zwyrodnienia i uszkodzenia wyrostków kolczystych. Wielu z tych schorzeń można by uniknąć odpowiednio troszcząc się o swojego wierzchowca.

Wiec co robić, aby nasz wierzchowiec mógł przez długi okres czasu cieszyć się znakomitym stanem zdrowia?:

Do najczęstszych urazów dochodzi w zakresie kręgów znajdujących się pod siodłem. Z tego powodu siodło musi być właściwie dobrane do kształtu anatomicznego konia. W przeciwnym wypadku może ono ograniczać ruchomość stawów oraz muskulatury albo doprowadzać do ucisku co może przekładać się na ich zmniejszenie albo zapalenie. Dobrze dopasowane siodło przez specjalistę jest podstawowym elementem profilaktyki schorzeń grzbietu u koni.
Należy uważać, żeby nie przemęczać konia oraz nie dociążać jego grzbietu za bardzo. Przeważnie do uszkodzeń dochodzi u koni biorących udział w skokach. Chociaż nie tylko te wierzchowce doznają urazów związanych z przetrenowaniem.
Jeśli spostrzeżemy początkowe objawy przeciążonego grzbietu wierzchowca w postaci unikania zakładania siodła, kłopotów z czesaniem rejonu grzbietu, odmawianiem wykonywania skoków jak również ogólnego braku posłuszeństwa z jeźdźcem na grzbiecie oraz kulawizny należy jak najszybciej dać takiemu wierzchowcowi odpocząć od pracy pod siodłem. Powinniśmy zweryfikować poprawność dostosowanie siodła do budowy anatomicznej konia. Można również w dalszym okresie zastosować grubszy czaprak pod siodło, który złagodzi jego ucisk na mięśnie boczne kręgosłupa.
W celu zmniejszenia bólu i odprężenia mięśni bocznych grzbietu można zastosować różne leki rozgrzewające bądź naświetlanie odpowiednimi lampami. Rozgrzanie bolesnych miejsc usprawni ich ukrwienie, polepszy regeneracje oraz złagodzi ból po treningowy.

Pamiętajmy, że kręgosłup konia jest bardzo delikatny. Z tego powodu nie można nam zwlekać zaobserwowawszy początkowe objawy zmęczenia kręgosłupa wierzchowca na rozwój groźniejsze choroby. Skutki rozwoju choroby grzbietu mogą być już nie do odwrócenia i przysporzyć naszemu koniowi dużo bólu.

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top