Kopyta wierzchowca są bardzo delikatną częścią jego ciała. Nawet niewielkie uszczerbki w ich budowie mogą przeszkadzać koniowi w prawidłowym funkcjonowaniu. Czas jesienno-zimowy nie jest sprzyjający dla kopyt naszych podopiecznych. Duża wilgoć ziemi przyczynia się do tworzenia się wielu chorób. W tym czasie powinniśmy bardziej niż przeważnie przykładać uwagę do ich właściwej pielęgnacji. Oprócz nowych jesienno-zimowych akcesoriów jeździeckich pomyślmy, także o wyposażeniu się w specjalistyczne środki dedykowane do pielęgnacji kopyt.
Końskie kopyto składa się z 3 głównych elementów.
Podeszwy – spodnia wklęsła część kopyta
Ściany kopyta – zewnętrzna część kopyta. Zbudowana ze ściany przedniej, bocznej i opuszków kopytowych.
Strzałki – tylna część kopyta zachodzący do wewnętrznej części. Ma kontakt z podłożem, co pozwala na otrzymywanie przez konia informacji o nim, a także pełni rolę amortyzatora.
Często występującą chorobą związaną z nieprawidłową higieną i pielęgnacją kopyt konia jest tzw. gnicie strzałki kopyta. Do rozwijania się tego schorzenia dochodzi przez zagnieżdżenie się zarazków w strzałce kopyta. W zakażonym kopycie dochodzi do powstania procesów gnilnych. Choroba zaczyna się w rowku strzałki kopyta i brak naszej reakcji skutkuje błyskawicznym roznoszeniem się na pozostałe partie kopyta. Objawami gnicia strzałki jest powstawanie w jej obrębie torebek gnilnych z ciemną surowicą.
Więcej o gniciu strzałki i sposobach radzenia sobie z tą przypadłością znajdziecie tutaj.
Leczenie strzałki musi być zaczęte od starannego wymycia zakażonego kopyta i usunięcia zniszczonej tkanki. Zakażone miejsce powinno być starannie wysuszone oraz zabezpieczone preparatami przeciwbakteryjnymi.
Żeby zmniejszyć zagrożenie zachorowania naszego konia na to schorzenie bezwzględnie powinno się pilnować higieny. Po pierwsze codziennie kopyta naszego konia muszą być prawidłowo czyszczone, a ściółka w boksie wymieniana na czas. Celem wzmocnienia kopyt trzeba stosować produkty regenerujące powierzchnię kopyt oraz maści zmiękczające, które zwiększą elastyczność rogu kopytowego.
Niezmiernie duże znaczenie dla zdrowia kopyt naszego wierzchowca ma również jego żywienie. Minimalnie koń powinien dostawać 1,5% paszy objętościowej na każdy kilogram masy ciała. Zagwarantuje mu to wystarczającą ilość energii. Do żywności trzeba dosypywać suplementy żywieniowe bogate w lizynę, miedź oraz cynk. Mikroelementy te pomogą w regeneracji struktury kopyt oraz polepszą stan włosia naszego konia.
Zazwyczaj naszą uwagę przywiązujemy do zakupu nowszego siodła lub innego sprzętu do jazdy konnej nie pamiętając przy tym o właściwej pielęgnacji naszego konia. Nie zapominajmy, że o kopyta trzeba troszczyć się każdorazowo po jeździe. Właściwa pielęgnacja umożliwi nam na ustrzeżenie naszego wierzchowca od wielu chorób i związanego z tym bólu. Pamiętajmy, że najlepiej jest zapobiegać powstaniu chorób niż je leczyć.