Odpowiednia czystość naszego wierzchowca ma kluczowe znaczenie dla właściwego stanu jego zdrowia. Poprzez odpowiednią higienę powinniśmy rozumieć wykonywanie regularnych i starannych zabiegów pielęgnacyjnych obejmujących całego konia, wykonywanych z właściwą starannością. Żeby móc to osiągnąć potrzebujemy do tego celu odpowiednio dobranych narzędzi. Więc czego nie może brakować pośród naszych stajennych przyborów do pielęgnacji konia?
Twarda szczotka – proste narzędzie przeznaczone do delikatnego oczyszczania sierści wierzchowca. Przeznaczona do usuwania wierzchniej warstwy piachu i błota z sierści a także skóry wierzchowca. Szczotkowanie wierzchowca powinno odbywać się po każdym powrocie konia z padoku. Trzeba pamiętać, że wierzchowca wyczesujemy zgodnie z położeniem włosia zaczynając od jego łba z lewej strony kończąc na zadzie.
Iglak – specjalna szczoteczka stworzona do czesania naszego konia po jeździe. Bardzo dobrze oczyszcza sierść sklejoną od potu.
Zgrzebło – służy do dokładniejszego czyszczenia zlepionej sierści oraz skóry wierzchowca. Zgrzebło doskonale usuwa również wypadającą sierść. Powinniśmy posiadać zgrzebło metalowe oraz gumowe. Zgrzebłem metalowym prościej będzie nam oczyszczać większe powierzchnie ciała natomiast zgrzebłem gumowym powinniśmy przeczesywać czulsze miejsca takie jak rejony kręgosłupa i łopatek.
Miękka szczoteczka – zbiera resztki brudu i kurzu z sierści, których nie zebraliśmy przy pomocy zgrzebła. Daje sierści połysk oraz świeżość.
Szczotka do ogona – służy do wyczesywania końskiego ogona. Należy bardzo uważać, żeby w czasie rozczesywania nie wyrywać włosia, z tego powodu powinniśmy wykonywać to z dużym wyczuciem. Najlepiej przed używaniem szczoteczki przygotować palcami poszczególne pasma włosów.
Grzebień do grzywy – przeznaczony do czesania grzywy. Nadaje się doskonale do czesania pozostałości słomy, które mogły by drażnić delikatne oczy konia.
Kopystka – jest przyrządem służącym do czyszczenia kopyt konia. Zabieg ten powinien być przeprowadzany każdego dnia. Nieodpowiednia higiena kopyt skutkuje bardzo często rozwojem drobnoustrojów beztlenowych w rejonie strzałki a także doprowadza do powstania procesów gnilnych.
Miękkie ścierki – przydatne do czyszczenia pyska oraz okolic intymnych. Nie zapominajmy, że musimy mieć osobne ściereczki do pyska oraz osobne do miejsc intymnych. Muszą być one wykonane z miękkiego i chłonnego materiału.
Środki do pielęgnowania i czyszczenia wierzchowca – w naszym przyborniku nie może także zabraknąć środków przeznaczonych do pielęgnowania sierści i kopyt zwierzęcia. Ułatwiają one zachować na dłuższy czas efekt czystości oraz zabezpieczają sierść i kopyta przed negatywnym działaniem czynników środowiskowych.
Pamiętajmy również o tym, aby nasz sprzęt jeździecki był zawsze czysty i zadbany. Utrzymując właściwą higienę naszego wierzchowca oraz sprzętu do jazdy konnej chronimy go przed wieloma kontuzjami oraz schorzeniami. Wierzchowiec czysty będzie miał także dużo lepsze samopoczucie przez co trening będzie dla nas jak i dla niego przyjemnością.