Skoki przez przeszkody

Skoki przez przeszkody są bardzo widowiskową dyscypliną jeździecką wymagającą od wierzchowca i jeźdźca idealnego zharmonizowania ruchów oraz znakomitej sprawności. Konkurs ten jest idealnym testem dla wierzchowca, jeźdźca oraz ich sprzętu jeździeckiego. Konkurs skoków jest kwalifikowany do dyscyplin olimpijskich. Historia skoków sięga XVIII W. kiedy to w czasie polowań na zwierzęta uczestnicy mocno rywalizowali między sobą i w pogoni za lisem przeskakiwali poprzez napotkane przeszkody. Podstawowym celem przeprowadzanych zawodów jest przetestowanie dokładności i zdolności jeźdźca, a także odpowiedniego przeszkolenia wierzchowca. Konkurencja ta rozgrywana jest na arenie nazywanej parkurem, na którym znajdują się różnego rodzaju przeszkody. Najczęściej ustawianymi przeszkodami na parkurze jest:

  • stacjonata – szykana skonstruowana z desek albo drągów
  • okser – są to dwie stacjonaty umiejscowione jedna za drugą mające równą wysokość
  • mur – szykana zbudowana z imitacji cegieł
  • rów z wodą – jest to prostokątna niecka z wodą
  • doublebarre – są to dwie stacjonaty gdzie druga jest wyższa niż pierwsza
  • tripplebarre – jest to kombinacja 3 stacjonat, z których każda kolejna jest wyższa od poprzedniej
  • hydra – konstrukcja mająca na na górze żywopłot

Konstrukcje umiejscowione są w liniach bądź szeregach. Linia składa się z kilku konstrukcji ustawionych w odstępach większych niż 12 metrów od siebie. Natomiast szereg zbudowany jest z kilku przeszkód umiejscowionych w odległościach dłuższych niż siedem metrów, ale mniejszych niż dwanaście metrów. Kierunek toru jest wyznaczany przez zatknięte na konstrukcjach chorągiewki czerwone oraz białe. Czerwone umieszczane są po prawej stronie przeszkody a białe po jej lewej stronie.
Jeździec razem z koniem muszą przeskoczyć ułożone konstrukcje w z góry oznaczonej kolejności oraz czasie. W czasie pokonywania toru decydujące znaczenie ma jak najniższa ilość popełnionych błędów gdyż naliczane są za to punkty karne.
Do najczęściej popełnianych pomyłek zalicza się:
potrącenie górnej poprzeczki konstrukcji – 4 pkt. karne
dotknięcie tafli wody – 4 pkt. karne
1 nieposłuszeństwo wierzchowca – 4 pkt. karne
kolejne nieposłuszeństwo wierzchowca – eliminacja
upadek konia – eliminacja
upadek zawodnika z siodła – eliminacja
pomylenie oraz nie dokonanie poprawki pokonywania trasy – eliminacja
przekroczenie maksymalnego czasu – eliminacja
Zależnie od klasy i rodzaju konkursu punktacja może ulegać zmianie.
Konkursy w skokach przez przeszkody dzielimy ze względu na wysokość zastosowanych konstrukcji, a także inny czynnik decydujący o zwycięstwie. Wyróżnić można tu 3 kategorie konkursów. Konkurs dokładności, zwykły i specjalny. Podczas konkursu zwykłego jest nałożona norma czasowa, w której trzeba pokonać przeszkody. Decydującym o wygranej czynnikiem jest ilość pkt. karnych. W czasie tego konkursu dwójka lub większa liczba zawodników może zająć takie samo miejsce. Natomiast konkursu zwykłego zawodnicy, którzy uzyskali taką samą liczbę punktów karnych są klasyfikowani według ogólnego czasu. Możliwe jest tu rozegranie dogrywki. Konkursy specjalne mają swoje zasady. Jest ich bardzo duża liczba, ale do najpopularniejszych należy wymienić konkurs szybkości gdzie każdy zrobiony błąd jest przeliczany na sekundy, które dokłada się do czasu uczestnika. W czasie konkursu stylu jazdy dodatkowo oceniany jest styl jazdy przez odrębnego sędziego. Natomiast konkurs wyboru przeszkód skupia się na tym, że jeździec może skakać w dowolnej kolejności przez umieszczone przeszkody. Niezależnie od rodzaju konkursu skoki przez przeszkody zawsze budzą dużo emocji u oglądających oraz uczestników. Jest to również, jedna z bardziej dynamicznych konkurencji jeździeckich.

Posts created 49

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top