Często spotykane choroby koni

Konie pomimo swej siły i sprawności, są zwierzętami dość delikatnymi. Wbrew obiegowej opinii o dobrym zdrowiu tych zwierząt trzeba o nie należycie dbać. Głównie należy zwrócić uwagę na stosowanie właściwej higieny. Zadbany wierzchowiec musi być czysty, dobrze wyczesany oraz właściwie odżywiony. Mając wiedzę na jakie choroby może zapaść nasz koń i pojmując mechanizmy ich powstawania jesteśmy w stanie wielu z nich uniknąć. Należy jednak mieć na uwadze, że w chwili wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby należy zadzwonić po weterynarza. Bezwzględnie nie możemy podejmować się kuracji wierzchowca na własną rękę.
Niektórymi chorobami wierzchowców są:
Anemia – objawia się brakiem apetytu, pogorszeniem kondycji, brakiem połysku sierści i czystymi spojówkami oka. Koń może zapaść na anemię przez zbyt duży stres, niezdrową dietę, pasożyty w układzie pokarmowym. W wypadku zauważenia oznak anemii trzeba zasięgnąć opinii weterynarza. Celem zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia anemii u naszego wierzchowca musimy zapewnić mu jak najdogodniejsze warunki bytowe, podawać jedynie paszę oraz dodatki paszowe najwyższej jakości jak również okresowo go odrobaczać
Biegunki – przyczyną przewlekłych biegunek może być nieodpowiednia dieta naszego konia, zły stan jego uzębienia, infekcje, pasożyty układu pokarmowego. Nie wolno bagatelizować tego schorzenia i niezwłocznie przy powracających biegunkach należy wezwać weterynarza. Aby zapobiec powracaniu biegunek musimy w pierwszej kolejności zadbać o właściwą jakość paszy, którą karmiony jest nasz koń, trzeba także okresowo go odrobaczać. Warto używać również dodatki paszowe, zawierające witaminy i błonnik.
Otarcia od siodła – cechują się źle gojącymi się ranami w punkcie styku siodła. Podstawową przyczyną powstawania odparzenia jest nieprawidłowo dopasowane siodło, nienależyta higiena skóry pod siodłem i złe nałożenie siodła. W przypadku zaistnienia podrażnień skóry pod siodłem musimy zaprzestać na jakiś czas jazdy konnej aby nie drażnić skaleczonych miejsc. Trzeba także zadbać o właściwą higienę włosia. Aby uniknąć wystąpienia odparzenia przede wszystkim trzeba właściwie dopasować siodło. Należy skorzystać przy zakupie siodła z usługi saddle fittingu czyli dopasowywania siodła do konkretnego wierzchowca i jeźdźca.
Grypa jest infekcją wirusową przenoszoną drogą kropelkową. Objawia się suchym i długo trwającym kaszlem, podwyższoną temperaturą ciała, słabym apetytem, osłabieniem oraz wysiękiem śluzu z nosa. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania naszego konia na grypę musimy bezwzględnie unikać wystawiania go na duże różnice temperatur. Zawsze w zimne dni trzeba w czasie postoju na zewnątrz narzucać derki naszemu wierzchowcowi.
Podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia naszego wierzchowca jest przede wszystkim dbałość o jego higienę, częste wizyty weterynarza, dobór odpowiednich akcesoriów jeździeckich i pasz dla koni. Podczas choroby najważniejsza jest nasza natychmiastowa reakcja.